Zajímalo Vás někdy co to ten nerv vlastně je? Pokud ano a ještě v tom nemáte jasno, můžete si přečíst následující článek, kde jsem se snažila tohle slovo vysvětlit “populárně naučně” a pochopitelně
Co je to ten nerv?
Nerv se skládá z buněk, kterým se říká neurony, nebo neuronální buňky. Mají velmi specifický tvar. Neurony jsou takové vyhodonocovací jednotky, do nichž jedním koncem vstupuje informace (spíše vstupuje mnoho informací) a na druhém konci se posílá výstup (vyhodnocení vstupů). Proč jsem napsala “mnoho informací”, protože vstupní informace jdou částí buňky, které se říká dendrit a dendritů může na jednom neuronu být mnoho.
Hlavní centrum neuronu je soma (Cell body), kde je uložené jádro (Nucleus), endoplazmatické retikulum, Golgiho aparát a sousta dalších “kompártmentů” bez kterých by buňka nefungovala. Z této část vybíhá axon, který je v buňce vždy jen jeden (axon vede výstupní signál).
Jak se neurony spojují?
Při spojování neuronů se dá říct, že platí, že axon se napojuje na dendrit jiného neuronu.
Jak je to tedy s tím nervem…
Nervy jsou snopce axonů, které jsou obaleny vazivovým pouzdrem epineuriem, které je fixuje. Axony v nervu mohou být buď takzvaně “dostředivé”(vedoucí informaci třeba ze svalu k vyhodnocení do míchy nebo mozku) nebo “odstředivé” (vedoucí informaci směrem do “efektorového orgánu”, což je například sval). “Dostředivé” vlákno vede informaci, že jste se dotknuli něčeho horkého, v míše dojde k vyhodnocení a pošle “odstředivou” drahou informaci do svalu “ucukni”.
Ptáte-li se kde je schované soma, odpovědí je, že v případě míšních nervů (nervů vycházejících z míchy) jsou schované v míše odkud míšní nervy takzvaně odstupují. Pro lepší představu si prohlédněte obrázek
Kromě míšních nervů, které vybíhají mezi obratli a je jich 31 párů, existují ještě nervy hlavové, které vybíhají z mozkového kmene (část mozku, která spojuje páteřní míchu a zbytek mozku) a je jich 12.